В курорта „Св. св. Константин и Елена“ предстои VI пленер „Докосване до природата“ 2023 в периода 11.09-20.09.2023 г.
В тази връзка експертното жури избра и определи 6 автора, които ще представят своето творчество в шестото издание на пленера:
Траяна Панайотова
Родена в гр . Ямбол през 1984 г., Траяна Панайотова завършвa ВТУ “ Св. Св. Кирил и Методий “ – факултет по изобразително изкуство, степен Бакалавър – изящни изкуства с направление скулптура, при ас. Тодор Ламбов и проф. Константин Денев ВТУ „Св. Св. Кирил и Методий” – факултет по изобразително изкуство и степен Магистър – педагогика на изобразителното изкуство с направление скулптура, при доц. Георги Минчев. Траяна Панайотова е член на СБХ от 2019 г.
Участник е в сборни национални изложби и пленери в София, Пловдив, Бургас, Плевен, Стара Загора, както и в международни изложби, част от които: 10-та ретроспективна международна изложба „Жените в изкуството”, Обществена библиотека Орландо, Флорида; “Аз имам история“ международна изложба с куратор Бесте Гюрсу, „Троя, път на културата“, Чанаккале, Турция; Международна изложба на номинираните автори за награда „Валтер Кошатцки”, Музей за модерно изкуство MUMOK, Виена, Австрия и др.
Първата си самостоятелна изложба представя в гр. Пловдив през 2019 г.
Носител е на редица отличия, част от които Награда за скулптура от Национална изложба –конкурс за живопис и скулптура/ Млади художници по идея на г-н Тодор Стайков, галерия „Райко Алексиев”, София през 2019 г., Награда на община Бургас от изложба „ Млади Автори“, Бургас през 2023 г. и др.
Иван Стоянов
Роден през 1981 г. в гр. Ямбол, Иван Стоянов завършва Средно художествено училище „Дечко Узунов” гр. Казанлък, специалност изящни изкуства и придобива магистърска степен кулптура в Национална художествена академия, София в класа на проф. Емил Попов. Член е на СБХ от 2016 г. Участник е в множество културни събития, изложби по скулптура, международни симпозиуми и пленери, сред които XVII Международен Арт Симпозиум Яхорина, Босна и
Херцеговина, 2019; V Международен Скулптурен Симпозиум, ХV Международен Скулптурен Симпозиум, Alanya, Турция, 2018; II Международен Скулптурен Симпозиум, Unterbäch, Швейцария, 2018; VII Международен Скулптурен Симпозиум “Luci ed ombre del
legno”, Castello Tesino, Италия и др.
Представил е над 10 самостоятелни изложби в страната. През 2019 г. печели първа награда за скулптура, II Национална изложба за изобразително изкуство, Сливен, a през 2009 г. печели конкурс за монументална скулптура „Входен знак на село Белчин“.
Екатерина Митева
Екатерина Димитрова Митева е родена в гр. Варна през 1963 г. Завършва полувисше образование в Държавен библиотекарски институт – гр. София. През 2018 година придобива следдипломна квалификация по „Сценични изкуства, мениджмънт и продуцентство” във ВСУ „Черноризец Храбър”, гр. Варна. Автор е на романа „Царят на Тракия”. Издала е две стихосбирки – „Чергарка” и „Кет”. Член е на Сдружение на писателите – Варна. Освен като поет и белетрист, Екатерина се е изявявала през годините и като художник, макар и любител. Илюстратор е на своите детски поеми – „Късметчо”. „Прелетният Врабчо” и „Златно Зрънце”, а също и на детската си пиеса „Откраднатата опашка”. Има участия в множество сборни изложби. Морето е любимата ѝ тема както в поезията, така и в живописта.
Алексей Бузилов
Алексей Бузилов е роден на територия на Руска федерация през 1957 г. в семейство етнически българи. Завършил е Държавно художествено училище – живопис, 1973 -1977 г. и Художествена академия – графика и илюстрация, 1981 – 1986 г. От 1991 г. живее и твори в град Варна. Дългият му творчески и професионален път включва изяви в България и в чужбина.
Анатолий Атанасов „Панагонов“
Анатолий Антонов Атанасов “Панагонов” е роден в град Търговище през 1966 г. и в момента живее и твори в гр. Варна. Творчеството му е повлияно от руската художествена школа, следвайки техниката на Поленов, Шишкин и Левитан. Анатолий Панагонов е известен съвременен автор на пейзажи, който се вълнува от природата и нейните състояния и тя вдъхновява творбите му. От 1990 г. е постоянен участник в регионални и национални изложби. Представил е редица самостоятелни изложби и се радва на голяма популярност сред любителите на маринистиката. Картини на художника се намират в частни колекции на ценители от България и други страни.
Весела Стаменова
Весела Стаменова е родом от гр. София, завършва средно специално художествено училище по приложни изкуства София и е магистър по Дизайн на детска среда, Националната художествена академия „Николай Павлович“ София.
В периода 1998 – 2022 г. е направила над 10 самостоятелни изложби представени в галерии в Смолян, в „Балабанова къща“, Пловдив, Национална галерия за чуждестранно изкуство в София, Културен Институт Скопие, РС Македония. Участвала е в редица групови изложби и пленери, част от които в Монтана, Бургас, Преслав, Скопие, Смолян, Крайова, Видин, Добрич, както и в международни симпозиуми – „Културно наследство на българите в Истанбул“, Турция, Интернационален скулптурен симпозиум Велес, РС Македония, Интернационална Арт колония Кичево, РС Македония, Интернационална арт среща „Арт Студио 110“ Северен Кипър, UKKSA Симпозиум Датча, Турция, Симпозиум по керамика Племениташ, Хърватска и др.
Творческият и опит включва и църковна стенопис в параклис „Свети Константин и Елена“ Смолян, България, в параклис „Свети Мина“ Рудозем, в параклис „Свети Константин и Елена“ с. Турян, Смолян. Рисува с маслени и акрилни бои, понякога акварел. Основна техника, която използва в графиката е суха игла и монотипия.